معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری:

دانشگاه ها در زمینه های اخلاقی و تربیتی به سمت و سوی مدرنیته حرکت کنند

تاریخ انتشار : جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳
Share/Save/Bookmark
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه ها در زمینه های اخلاقی و تربیتی به سمت و سوی مدرنیته حرکت کنند.
 
به گزارش دریافتی بلوچ پرس، عبدالرضا باقری در نشستی با هیئت رئیسه و روسای دانشکده های دانشگاه سیستان و بلوچستان افزود: دانشگاه موفق دانشگاهی است که جایگاه خودش را پیدا کرده و بتواند با محیط و جامعه در ارتباط باشد و این ارتباط را هر روز گسترش دهد.
باقری در ادامه با ذکر حدیثی از پیامبر مکرم اسلام (ص) با این مضمون که "یک ساعت فکر کردن بهتر از هفتاد سال عبادت است" افزود: دانشگاهیان و اعضای هیئت علمی برای رفع مشکلات مردم و جامعه بایستی بیشتر به تفکر و اندیشه بپردازند.
وی در بخش دیگری از سخنانش در مورد وظیفه مهم دانشگاه ها گفت: ما دانشگاهیان وظیفه خطیری در قبال مسئولیتی که جامعه به عهده ما گذاشته داریم چرا که باید چالش ها و مشکلاتی را که فراروی جامعه است را به نحو احسن حل کنیم.
وی بیان کرد: محیط دانشگاه طوری است که با شایسته سالاری معنا و مفهوم پیدا می کند و ضمن آن که باید از تبعیض بپرهیزیم و در صورتی که مسئولیتی به فردی واگذار می شود از آشنایی آن شخص با ضوابط و مقررات آگاه باشیم.
باقری خاطر نشان کرد: ما بایستی برای افزایش توان و بنیه علمی اساتید فرصت های مطالعاتی را افزایش دهیم و به این فکر نکنیم که این کار موجب هدر رفتن سرمایه در کشور می شود چرا که اعضای هیئت علمی با تجربه اندوزی می توانند روی مهارت آموزی نسل آینده نقش داشته باشند البته باید اذعان نمود که داشتن زیرساخت هایی همچون آزمایشگاه و امکانات علمی، لازمه انجام این کار است.
وی در مورد ویژگی های یک مدیر کار آمد گفت: مدیر بایستی ضمن پرهیز از احساسات و در نظر گرفتن منافع سیستم قاطع و شجاع باشد و با ایجاد انگیزه و شور و شوق در زیر مجموعه، باعث دلبستگی آنان به محیط کار و دانشگاه گردد چرا که اگر فرد نسبت به محیط کاری خود نفرت داشته باشد زمینه انتقال و گسترش و تزریق روحیه منفی در دانشگاه و دانشجویان را فراهم می نماید.
معاون وزیر ارتباط و تعامل دانشگاه با محیط و دستگاه های اجرایی خارج از دانشگاه را لازم و ملزوم دانست تا از این منظر اهداف متعالی دانشگاه و جامعه با سرعت بیشتری به جلو حرکت نماید.
باقری در مورد اصلاح و باز مهندسی سیستم های موجود نیز گفت: این امر یکی از دغدغه های موجود در جامعه و کشور است که باید درست و اصلاح شود چرا که عمل کردن بر طبق روال و سنوات گذشته همیشه کار معقول و درستی نیست زیرا موجبات حیف و میل و افزایش بودجه در جامعه را فراهم می کند.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان تصریح کرد: همه ما در مورد مسئولیتی که به عهده ما نهاده شده است وظیفه داریم، ضمن آن که مدیر موفق مدیری است که با تمام محدودیت ها و کمبود ها بتواند کارآمد و مثمر ثمر باشد و وظایف محوله را به نحو مطلوب انجام دهد.
کد مطلب: 31492
 


بلوچ پرس نظرات حاوی توهین و تحقیر افراد، اعم از حقیقی و حقوقی را منتشر نمی کند.