داغ مرتضی باید تمامی ایران را سیاه پوش کند

مرتضی روستا؛طفل سه ساله ای که شهادتش موجب جریحه دار شدن احساسات عمومی مردم استان شده است

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۲۷
Share/Save/Bookmark
مرتضی روستا،پسر بچه ی سیستان و بلوچستانی؛اهل ایرانشهر در حمله به منزل متهمین به اشرار به شهادت رسید،از زمان کشته شدنش این کودک سه ساله تاکنون کمتر رسانه ای به این موضوع پرداخته است،مرتضی قربانی خرد سالی است که به ضرب گلوله کشته شده و خونش باید در این سرزمین جوشان بماند تا فراموش نکنیم ،چه اتفاقات غمباری بر این استان رخ می دهد و در سکوت ما به فراموشی سپرده می شود.
 
به گزارش بلوچ پرس،همزمان با ایام محرم و سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) خبری در فضای مجازی مردم استان سیستان و بلوچستان را در بهت،غم و اندوه فراوان فرو برد،خبر کشته شدن مرتضی روستا در یک خانه ای که در آن به گفته ی مقامات مربوطه قاچاقچیان سوخت حضور داشتند آنچنان حزن انگیز بود که فضای مجازی استان سیستان و بلوچستان را تحت تاثیر قرار داد،این اتفاق ناگوار همزمان با فرا رسیدن روزهای تاسوعا و عاشورا و تعطیلی رسمی همراه بود و رسانه ها با توجه به تعطیلات مرسوم کمتر به کشته شدن این طفل معصوم پرداختند.
بر پایه این گزارش نماینده مردم شهرستانهای ایرانشهر،سرباز،دلگان،فنوج و بخش های آشار،بنت،لاشار و آهوران در مجلس شورای اسلامی جزء نخستین مسئولی بود که به کشته شدن مرتضی روستا واکنش نشان داد،وی با اشاره به کشته شدن یک کودک و پدر در درگیری نیروی انتظامی با شرور مسلح،خواستار آن شد که عملیات‌ها با برنامه‌ریزی منسجم صورت گیرد.
 محمد نعیم امینی فرد در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت ، درباره جزئیات درگیری نیروی انتظامی با شرور مسلح در ایرانشهر، گفت: فردی که تحت تعقیب نیروی انتظامی بود و پرونده مشخصی داشته در این درگیری کشته شد اما متاسفانه در این درگیری یک کودک و پدر خانواده نیز جان خود را از دست دادند.
نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه بی دقتی نیروی انتظامی در این عملیات منجر به فوت یک کودک و پدر خانواده شد، تصریح کرد: از نیروی انتظامی تشکر می کنم که با تلاش خستگی ناپذیر امنیت و آرامش مردم را تامین می کند اما در منزل فرد شرور زن و کودکی و اهالی خانه حضور داشتند و باید نیروی انتظامی به نحوی عمل می کرد که آسیبی به سایر اهالی خانواده وارد نمی شد در واقع انجام چنین عملیات هایی  باید با برنامه ریزی منسجم و اصولی انجام شود.
سعیده خاشی یکی از فعالین اجتماعی استان سیستان و بلوچستان نیز در اینخصوص نوشت: مرتضی روستا کودک معصومی که می توانست اکنون که این سطر ها نگاشته می شود نفس بکشد، اکنون با پیکری گلوله خورده زیر خاک آرمیده است و خدا می داند هنگام عروج روح معصومش از پیکر کوچکش چقدر درد کشیده است؛مرتضی و پدرش به گفته ی مردم محلی نسبت فامیلی با کسی را داشته اند که تحت تعقیب بوده و به منزل آنها گریخته و نیروی انتظامی درجریان حمله و از پای در آوردن متهمی که جرمش قاچاق سوخت بوده(به گفته ی محلی ها) ؛مرتضی و پدرش را نیز کشتند.
خاشی افزود: قاچاق سوخت یکی از عوامل بسیار مهمی است که سالیانه افراد زیادی را به کام مرگ می کشاند ؛خانواده های زیادی را عزادار می کند؛زنان و کودکان زیادی را بی سرپرست می کند،فقر و بیکاری و نابرابری های اجتماعی که قدمتی دیرینه در استان دارند موجب شده است بسیاری از جوانان استان؛حتی با تحصیلات عالیه ،جانشان را در جاده های استان قمار کنند،این شغل خطرناک در صورتی می تواند از میان برود که نگاهی توسعه محور بر استان سیطره افکند و از ظرفیت های استان برای توسعه ی پایدار استان استفاده شود،فرصت های شغلی ایجاد شود تا دچار این مشکلات و تبعات فاجعه بارش نشویم.
وی در پایان گفت: پر پر شدن مرتضی خردسال حادثه ی غم انگیزیست؛مرتضی می توانست کشته نشود و این یک موضوع مهم است؛پرداختن به چگونگی درگذشت وی و باید نهاد های مسوول پاسخگوی افکار عمومی باشند که جریحه دار شده است،خانواده ای که عزادار است،مردم سیستان و بلوچستان جزئی از نظامند و مرز داران ایران هستند؛باید حرمت ؛عزت و جانشان محترم شمرده شود،باید برای مرتضی ایران سیاه پوش شود؛او سمبل‌ مظلومیت مردمی است که به چالش های فراوانی دچارند و صدایشان باید رسا شنیده شود.
امان الله تمنده رو تحلیلگر،نویسنده و فعال اجتماعی نیز در این زمینه نوشت: چند شب پیش یک حادثه تلخ در شهر ایرانشهر اتفاق می افتد. نیروی انتظامی در تعقیب یک مظنون به خانه ای که او در آنجا پناه گرفته حمله میکند. در ابتدا مظنون مقاومت نموده و کار به تیراندازی دو جانبه میکشد. در ادامه درگیری، ظاهرا فرد مظنون حاضر به تسلیم شدن میشود، اما تیراندازی و سپس پرتاب نارنجک از سوی پلیس به داخل خانه ادامه پیدا میکند، نهایتا فرد مظنون و یک پدر و پسر ۳، ۴ ساله اش که در خانه بوده و نسبت فامیلی با مظنون داشته اند کشته میشوند.
تمنده رو تشریح کرد: گفته میشود مظنون شغل کاذب گازوئیل کشی( قاچاق سوخت) یا افغان کشی( قاچاق اتباع افغانستانی از مرز به داخل کشور) داشته است. این دو شغل بدلیل بیکاری بالا و نبود شغل مناسب در منطقه رایج هستند و البته پلیس برخورد شدیدی با عاملان آن دارد. نیروی انتظامی اما میگوید کشته شدگان از اشرار بوده اند. آنها شاید شرور بوده اند شاید هم برای اثبات شرور بودنشان دادگاه صالحه باید نظر بدهد.
وی افزود: در اینکه پلیس باید در برخورد با اشرار و اسلحه بدستان قاطعانه عمل کند تا امنیت عمومی به خطر نیافتد شکی نیست اما با توجه به اینکه درگیری در منطقه مسکونی رخ داده، فرد مظنون هم اعلام تسلیم شدن نموده و یک کودک بیگناه هم کشته شده، گروهی از مردم شهر ناراحت هستند و افکار عمومی تهییج شده است. در شبکه های اجتماعی شهر و حتی شهرهای مجاور مردم در مورد این ماجرا بحث میکنند. اتهاماتی به پلیس زده شده است که کاری برای خارج کردن کودک بیگناه از صحنه درگیری نکرده است.
وی ادامه داد: عقل حکم میکند قبل از اینکه اعتماد عمومی به پلیس و نیروهای ضابط قانون از بین برود و خدای ناکرده کار به اعتراض و خشونت کشیده شود یک نفر یا یک تشکیلات پاسخگو باشد. فرض کنیم فرد مظنون مجرم بوده و پلیس حق داشته برای دستگیری او از اسلحه استفاده کند اما قطعا کودک کشته شده بیگناه بوده و باید از خانواده او دلجویی شود،حتی اگر تمام داستان فوق به گونه ای دیگر باشد بهتر است نهادهای نظارتی و بازرسی نیروی انتظامی وارد عمل شوند، تحقیق کنند و اگر فرد یا افرادی از این نیرو مرتکب خطایی شده اند با آنان برخورد و افکار عمومی را اقناع کنند.
تمنده رو در پایان اظهار داشت: یادمان باشد سرمایه اجتماعی، اعتماد عمومی و جلب رضایت مردم در حکومت داری امور مهمی هستند. حاکمان و صاحبان قدرت باید سعی کنند این اعتماد از دست نرود.گاهی تنبیه یک فرد خاطی بهتر است از سلب اعتماد مردم به تمام یک تشکیلات.الدین نصیحه...باشد که پند گیریم.
بر پایه این گزارش و پس از اعتراض شدید مردم مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان رئیس شورای تامین شهرستان ویژه ایرانشهر ضمن تسلیت ایام سوگواری عاشورای حسینی و تبریک شهادت طفل معصوم مرتضی روستا در روزهای گذشته اعلام کرد که پیگیری قتل مرتضی روستا در شورای تامین شهرستان ایرانشهر به تصویب رسیده است.
معاونت استاندار و فرماندار شهرستان ویژه ایرانشهر گفت: باستحضار عزيزان برسانم هیچ فردی از کشته شدن شهروندان خوشحال نخواهد شد  و نظام و دولت ها وظیفه ذاتی شان برقراری آرامش و امنیت میباشد مگر زمانی که شهروندی مرتکب جرمی گردد و حاضر به تسلیم خود به قانون نباشد و قانون تعقیب ملحوظ نظر قرار گیرد.
داودی افزود: ایکاش قبل از این اتفاق عزيزان و دلسوزان فرمت های قانونی قضیه را پیگیری و زمینه رضایت طرفین دعاوی را جلب و زمینه تامین شان فراهم ميشد و حداقل شاهد قتل طفل معصوم نمی بودیم در هر حال در اولین لحظات بعد از این رویداد شورای تامین شهرستان با بررسی ابعاد قضیه وارد شور و جلسه شد و قضیه قتل مرتضی و پیگیری حق و حقوق قانونی وی از طریق مجاری قانونی باتفاق اکثریت آراء مورد تصویب قرار گرفت.
رئیس شورای تامین شهرستان ایرانشهر در پایان گفت: امیدواریم جهت جلوگیری از تکرار این قضایا دلسوزان جامعه شرایط تسلیم و تامین تمامی مجرمین به حقوق و نوامیس شهروندان را با توجه به رافت و عطوفت اسلامی پیگیری نمایند.
دادستان شهرستان ویژه ایرانشهر نیز با اشاره به انتشار خبری مبنی بر هلاکت دو نفر اشرار مسلح در ایرانشهر و حواشی مطرح شده پیرامون آن توضیحاتی را ارائه کرد.
خانی با اشاره به انتشار خبری مبنی بر هلاکت دو اشرار مسلح در ایرانشهر و حواشی مطرح شده پیرامون آن اظهار کرد: این افراد چندین فقره پرونده در زمینه آدم‌ربایی، سرقت مسلحانه و قتل در حوزه قضایی ایرانشهر، چابهار و نیکشهر داشتند که با رصدهای اطلاعاتی و ردیابی توسط ماموران، منزلی که در آن پنهان شده بودند محاصره شد.
وی ادامه داد: اشرار پس از خروج از منزل و اطلاع از حضور ماموران اقدام به تیراندازی می‏‌کنند و در حین درگیری کودکی داخل خودرو بوده که متاسفانه کودک نیز کشته می‏‌شود.
خانی اظهار کرد: درگیری یک ساعت به طول انجامید و در نهایت کودک نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفت که در این خصوص پرونده‎‎ای تشکیل و در حال رسیدگی است.
دادستان ایرانشهر تصریح کرد: در این رابطه قانون به کارگیری سلاح تکلیف را مشخص کرده است و اگر ماموران قانون را رعایت کرده باشند در نهایت سازمان نیروی انتظامی محکوم به پرداخت دیه طفل خواهد شد؛ در غیر این صورت طبق قانون با ماموران متخلف برخورد خواهد شد.
لازم به ذکر است مردم نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان با راه اندازی کمپینی در شبکه های اجتماعی خواستار پیگیری جدی این موضوع از طرف مراجع ذیصلاح هستند.
 
کد مطلب: 31496
 


بلوچ پرس نظرات حاوی توهین و تحقیر افراد، اعم از حقیقی و حقوقی را منتشر نمی کند.