مديركل میراث فرهنگی استان:

منطقه آزاد چابهار اواخر هفته جاري میزبان اجلاس جهانی موزه های آسیا و اقیانوسیه خواهد بود

تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۲
Share/Save/Bookmark
مديركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: منطقه آزاد چابهار اواخر هفته جاري میزبان اجلاس جهانی موزه های آسیا و اقیانوسیه خواهد بود.
 
به گزارش بلوچ پرس، كامبيز مشتاق گوهري در اين باره افزود: منطقه آزاد چابهار اواخر هفته جاری روزهاي 10 تا 12 آبانماه میزبان اجلاس جهانی موزه های آسیا و اقیانوسیه خواهد بود. 
مشتاق گوهري ادامه داد: آسپک، اجلاس کمیته های ملی و بین اللمللی اکوم در آسیا و اقیانوسیه است که 24 کمیته را در بر می گیرد.
وي بيان كرد: این اجلاس از آن جهت اهمیت دارد که نمایندگانی از یونسکو و از کشورهای اروپایی هم حضور خواهند داشت و حاصل آن علاوه بر میزبانی تاسیس موزه باستان شناسی چابهار نیز خواهد بود.
وي با اشاره به ثبت جهاني روستاي كلپورگان سراوان، اظهار داشت: اهمیت ویژه کلپورگان به این دلیل است که در منطقه بلوچستان تاکنون محوطه، سایت یا منطقه ای نداشتیم که از آن در برند جهانی و رقابت های منطقه ای استفاده کنیم و باعث شهرت و توجه بیشتر بین المللی به این منطقه باشد. 
مشتاق گوهري بيان كرد: شورای جهانی صنایع  دستی در سال 1964 تاسیس شده و چندین بار مراکز و مناطقی را در سطح دنیا به عنوان شهرها و روستاهای صنایع دستی معرفی کرده و در کشور ما شهرهای اصفهان مشهد، تبریز، لالجین، سیرجان، مریوان و اخیرا کلپورگان ثبت جهانی شدند و در قالب این ثبت های جهانی ایران با تعداد 6 شهر و یک روستا در مقام اول دنیا قرار گرفته که تفاوتش با کشور چین در رکورد فقط روستای کلپورگان است که در سال گذشته به پیشنهاد ایران بحث روستاهای جهانی هم به برنامه ارزیابی شورای جهانی صنایع دستی اضافه شد و اولین انتخاب کشور به اجماع نیز راجع به معرفی روستای صنایع دستی داشت روستای کلپورگان بود. 
مديركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در پايان گفت: رقابت بسیار زیادی در بین روستاهای کشور و روستاهای دنیا وجود داشت که اولین روستا به نام آنها ثبت شود و خوشبختانه این عنوان به روستای کلپورگان تعلق گرفت و باعث شد رکورد ما نیز از کشور چین بالاتر برود.
کد مطلب: 31524
 


بلوچ پرس نظرات حاوی توهین و تحقیر افراد، اعم از حقیقی و حقوقی را منتشر نمی کند.