عبدالسلام علمی؛

باری بزرگ که بر دوش پُربار گذاشته شد

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۸
Share/Save/Bookmark
 
بلوچ پرس_عبدالسلام علمی_زاهدان شهری است متفاوت از بیشتر کلان شهرها و در عنوان اما مثل آنها چرا که مانند همه شهرها مشکلات و مسائل خاص خود را داشته و دارد.
حاشیه نشینی ایجاد شده و بعدها بزرگتر شده که چیزی حدود ۱/۳ بافت جمعیتی و کالبدی شهر را در درون خود جا داده است و مسائل مبتلا به و پیامدهای آن از مهمترین مسائل کلان‌شهر زاهدان است.
نداشتن منابع مالی پایدار برای شهرداری،ساختار روزمره‌زده شهرداری،وضعیت نامطلوب سایر خدمات شهری در حوزه های فضای سبز،جمع آوری زباله و... از دیگر مسائل کلان شهر زاهدان هستند.
 تبیین عالمانه و تئوریک هرکدام از کاستی‌ها و مشکلات اولین ضرورت است و برنامه ریزی براساس  استفاده از تجربیات سایر کلان‌شهرهای کشور و حتی جهان و تدوین برنامه در قالب‌های کوتاه و بلند مدت و تنظیم ساختار و چارت سازمانی برای حل این مسائل در مرحله بعدی کار مدیریت شهری زاهدان (اعم از سیاستگذاری(شوراها)و اجرایی(شهرداری)) را تشکیل می دهند.

همراهی شهروندان با این برنامه ها و مطالبه آنها مهمترین عنصر این فرآیند می تواند باشد.
شکل‌گیری نهضت مطالبه‌گری نیازمند روشنگری است و اینجاست که نقش شهروندان مطلع و آگاه نمایان می شود.

اما برنامه ریزی برای حل مسائلی که گفته شد و یا از نظر نگارنده مغفول مانده همه خارج از قدرت سیاستگذاری و اجرایی مدیریت شهری حتی با قوانین موجود نبوده و نیست.
به شرطی که نگاه صفر و یکی و مهندسی با مبانی و تئوری های حوزه علوم انسانی تلفیق شود و این ظرفیت هم در حوزه سیاستگذاری و اجرایی شورا و شهرداری وجود دارد.

با امید روزی که هنگامِ واگذاری این بار به دیگری  مقدار زیادی از سنگینی آن کاسته شود.
کد مطلب: 31441
 


بلوچ پرس نظرات حاوی توهین و تحقیر افراد، اعم از حقیقی و حقوقی را منتشر نمی کند.